Protez Saç Bakımı Zor Mu? - Oscar Hair Design
Çalışma Saatleri

Pazartesi – Cumartesi: 09.00 – 19.00

Pazar: Kapalı

Oscar Hair Design

Protez Saç Bakımı Zor Mu

Protez Saç Bakımı Zor Mu?

Son yıllarda kullanımı gittikçe artan protez saç, doğal saçlarımız gibi bakıma ihtiyaç duyar. Uzman kişiler tarafından takılan protez saçın yıpranmaması ve kullanım ömrünün uzun olması için belirli periyotlarda bakım yapılması gerekir. Protez saç bakımı protez saçı takan kişiler tarafından yapılabileceği gibi evde kişinin kendisi tarafından da yapılabilir.

Protez saç bakımı kişinin protezine bağlı olarak 2 ile 8 hafta arasında değişen periyotlarda yapılmalıdır. Süre aralıkları kişinin kendisine ve protezin kalitesine göre değişkenlik gösterir. Protez saç bakımı yapılması protez saçın daha uzun ömürlü olmasını sağlar. Aynı zamanda kişi istemiş olduğu doğal bir saç görünümüne de kavuşur. Protez saç uzmanları ortalama olarak 3 haftada bir bakım yapılmasını önerir.

Evde Protez Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Protez saç bakımının evde yapılması oldukça zahmetlidir. Bakım yaparken kişinin saç derisine ve yeni çıkan saç tellerine zarar vermeden protezi çıkarması gerekir. Bunun için özel solüsyonlar kullanılır. Protez saç çıkarıldıktan sonra özel maddeler ile bakıma başlanılır. Bakım işlemi bittikten sonra protezin düzgün bir şekilde ve uygun bir teknikle takılması önemlidir. Düzenli olarak bakım yapıldığında protez saç uzun süre kullanılabilir. Evde bakım yapılması uzmanlar tarafından pek önerilmez. Evde bakım yapılmamasının nedenleri nelerdir?

  • Saç protezinin doğru bir şekilde çıkarılmaması,
  • Protezin çıkarılması için gerekli olan malzemelere ulaşmada yaşanan sorun ve bilgi eksikliği,
  • Saç protezine bakım yaparken nasıl davranılacağının bilinmemesi,
  • Saç protezinin bakımdan sonra düzgün bir şekilde yerleştirilmemesi,
  • Protezin takılma ve çıkarılma anında kullanılacak olan malzemelerin kullanılmaması,
  • Uzmanlara danışılmaması olarak sıralanabilir.

Protez Saç Bakımı Yapma Aşamaları Nelerdir?

  • Protez saç, saç derisine ve yeni çıkan saçlara zarar vermeden çıkarılır. Bu işlem için özel bir solüsyon kullanılır.
  • Protez saçın altında kalan saç derisine özel malzemeler ile bakım yapılır.
  • Ardından çıkarılan protez saç için bakım işleri başlar. Protez saç uzmanı, protez saçta herhangi bir sorun olup olmadığını inceler. Eğer protez saçta sorun varsa uzman tarafından düzeltilir. Sonra protez saç bakımı yapılır.
  • Protez saçın takılması için su bazlı yapıştırıcı saç derisine uygulanır.

 

Özellikle erkekler tarafından tercih edilen protez saça yoğun ve doğal bir görünüm kazandırmak için proteze göre belirli periyotlarda bakım yapmayı unutmayın. Protez