Protez Saç Kaç Günde Bir Yıkanmalı? - Oscar Hair Design
Çalışma Saatleri

Pazartesi – Cumartesi: 09.00 – 19.00

Pazar: Kapalı

Oscar Hair Design

Protez Saç Kaç Günde Bir Yıkanmalı?

Protez Saç Kaç Günde Bir Yıkanmalı?

Protez saç yaptırmayı planlayan birçok kişinin aklına takılan ilk sorulardan biri saçlarını ne sıklıkla yıkayacaklarıdır. Saçların daha sağlıklı, canlı ve iyi gözükmesi için belli aralıklarla yıkanması gerekir. Kendi saçınızda olsa saç protezi de olsa, dış ortamda saçlara yapışan kir, toz ve benzeri maddeler, saçların parlaklığını ve canlı görünümünü yok edebilir. Saçları bu cansız ve mat görünümden kurtarmak için yıkamak tek çaredir. Ancak her şeyin fazlası zarar olduğu gibi protez saçın yıkanma aralığının da sık olmaması gerekir.

Protez saçın sık yıkanmamasının en önemli sebebi şampuanların içerisinde bulunan maddeler her ne kadar protez saça uygun olarak üretilmiş olsa da fazla kullanımda zarar verebilir. Bu sebeple protez saç kullananlar kişisel ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak, yıkama sıklığı ve yıkama şeklini uygulamayı yapan uzmanların görüşünü alarak belirlemelidir. Doğal kendi saçınızı ne sıklıkla yıkıyorsanız protez saçınızı da aynı şekilde yıkamaya devam edebilirsiniz. Sağlıklı ve hijyenik bir bakım için protez saçın 2 ila 3 günde bir yıkanması yeterlidir.

Protez Saçı Sık Yıkamak Hangi Sorunları Ortaya Çıkarır?

Protez saçın sık yıkanması sonucu ortaya çıkması muhtemel sorunları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Protez saçı çok sık yıkamak saçlarda donuk ve mat bir görünüm ortaya çıkmasına neden olur.
  • Protez saçlar kendi saçlarınızın özelliğine göre yıkanmalıdır. Aksi takdirde saçın kullanım ömrü kısalabilir. Yağlı bir saç yapısına sahipseniz gün aşırı ya da hafta da 3 kere yıkamak yeterli olur. Kuru bir saç yapısına sahipseniz seyrek olarak yıkamak ve yıkama sırasında şampuan ya da sabun kullanmak daha sağlıklı olacaktır.
  • Sosyal yaşamınızdan dolayı daha sık saçlarınızı yıkamanız gerekiyorsa, tek şampuan yapmanız, saçın ömrü bakımından önemlidir.

Yıkamada Dikkat Edilmesi Gereken En Önemli Konu Nedir?

Protez saç herhangi bir kıl köküne bağlı değildir. Protez saç malzemeleri deri görünümlü özel bir file olan suni bir tabakaya çok özel tekniklerle düğümlenerek sabitlenirler. Dolayısıyla, doğal saçlarımızdan daha hassas bir yapıya sahiptirler. Protez saçları daha uzun ömürlü ve etkin bir şekilde kullanmak için yıkama sırasında parmak ve avuç uçlarınızla dairesel hareketler çizmelisiniz.

Protez saç yıkama sıklığı hakkında Oscar Hair danışmanlarımızla hemen iletişime geçebilir ve daha ayrıntılı bilgi talep edebilirsiniz.