Protez Saç Ömrü Ne Kadardır? - Oscar Hair Design
Çalışma Saatleri

Pazartesi – Cumartesi: 09.00 – 19.00

Pazar: Kapalı

Oscar Hair Design

Protez Saç Ömrü Ne Kadardır

Protez Saç Ömrü Ne Kadardır?

Protez saç ömrü tamamen kişinin kullanımına, yaptığı bakıma ve malzemelerin kalitesine göre değişir. Doğal saçınızla birebir uyumlu şekilde yapılan, dışarıdan bakıldığında kendi saçınızdan ayırt edilemeyen protez saçlar; özenli kullanıldığında ve düzenli bakımı yapıldığında daha uzun süre kullanılabilmektedir. Protez saçlar aylık, yıllık, 3-5 yıllık veya ömürlük olacak şekilde farklı kullanım sürelerine sahip olabilmektedir.
Protez saç, sizden alınan saç telinin kopyalanarak çoğaltılmasıyla elde edilir. Saçınızın kalınlığı, rengi ve dokusuyla aynı özelliklere sahip olan protez saçlar, suni protezler gibi dışardan bakıldığında naylon gibi durmaz. İnce protez saçların kullanım ömrü 1.5 yılı bulurken, daha kalın ve sağlam düğümlü protez saçlarda bu süre 3-5 yıl, hatta ömürlük olabilmektedir.

Bakımı Yapılan Protez Saçın Ömrü Uzar

Protez saçların üretiminde kullanılan malzemenin niteliği dışında, bakımına gösterilen özen de kullanım süresini etkilemektedir. Protez saçları, doğal saçlarınızı yıkadığınız sıklıkta temizlemeniz yeterlidir. Protez saç için özel olarak üretilmiş şampuanları ve tarakları kullanarak, kullanım ömrünü artırabilirsiniz. Protez saç şampuanını, uygulamayı yaptırdığınız protez saç merkezinden talep edebilirsiniz.
Protez saçı daha uzun süre kullanmak istiyorsanız, bakımını düzenli olarak yapmanız veya yaptırmanız gerekir. Protez saç için ihtiyaç duyulan bakım düzeni, kullanılan malzeme ve işçiliğe bağlı olarak 2-8 hafta arasında değişmektedir. Hangi aralıklarla bakım yaptırmanız gerektiğini, protez saç uygulaması yaptırdığınız merkezden öğrenebilirsiniz. Bakım işlemi sırasında çözücü maddeler kullanılarak kafa derisinden çıkarılan protez saça, daha hacimli ve parlak bir görünüm kazanması için çeşitli maddeler uygulanır. Varsa kusurları düzeltilir. İlk kullanmaya başladığınız andaki görüntüsüne tekrar kavuşur. Protez saçın çıkarıldığı saç derisine ise özel ürünlerle masaj yapılarak cildin rahatlaması sağlanır. Bakım işleminin ardından, özel yapıştırıcılar yardımıyla saç derisine tekrar sabitlenerek kullanıma hazır hâle getirilir.

Protez Saç Nasıl Kullanılmalı?

Protez saç, normal hayatınıza aksatmadan devam edebilmenizi sağlayacak şekilde dizayn edilir. Saç derinizin hava almasını sağlar, su geçirir. Sağlıklı ve hijyenik bir forma sahiptir. Spor yaparken, havuzda, hamamda, duşta, güneşlenirken, sıcak veya soğuk suda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Düzenli bakımı yapıldığı sürece kullanımında sorun yaşamazsınız. Yıpranma süresini uzatmak isterseniz kullanım sırasında sıcak ve soğuğa karşı ekstra özenli davranmanız faydalı olacaktır.