Protez Saç ve Peruk Arasındaki Farklar - Oscar Hair Design
Çalışma Saatleri

Pazartesi – Cumartesi: 09.00 – 19.00

Pazar: Kapalı

Oscar Hair Design

Protez Saç ve Peruk Arasındaki Farklar

Protez Saç ve Peruk Arasındaki Farklar

Günümüzde kadın ve erkeklerin etkilendiği  bölgesel estetik problemlerin başında saç dökülmesi gelir. Kişiler bu problemlerin önüne geçmek için cerrahi olmayan önlemler alırlar. Saç dökülmesine karşı kişiler peruk veya protez saç kullanımı ile sorunları gidermeye çalışır. Her ne kadar dışardan bakıldığında ikisi de saç dökülmesini göstermese de protez saç kullanmak oldukça avantajlıdır.

Protez Saç Nedir?

Kişilerin saç dökülme sorunu ile karşılaştığı bölgelere doğal saç görünümü elde etmek için uygulanan yöntemdir. Kişilere doğal bir görünüm kazandıran protez saç yaptırmak için kişinin kafa ve saç ölçüleri alınır. Kişinin taşıyacağı uzunlukta saçlar üretilir. Bu saçlar laboratuvar ortamında doğal bir şekilde üretilir. Saç dökülme sorunu yaşayan kişiye özel olarak tasarlanan, üretilen ve uygulanan işlemler bütününü içerir. Geleneksel ve daha ilkel bir yöntem olan peruk ile kıyaslandığında üretimi daha zorlu bir süreç içermektedir. Ancak kişiye özel olarak tasarlanması ve kişinin doğal bir görünüm elde etmesi ile peruktan ayrılır. Protez saç kişinin saç derisine özel bantlar yardımı ile yapıştırılır. Aynı zamanda kişinin derisinde hiçbir zarar vermeden işlem gerçekleştirilir.

Peruk Nedir?

Saçı dökülen kişilerin karşılaştıkları bu soruna çözüm olarak kullandıkları yapay saçtan üretilen bir malzemedir. Protez saç ile kıyaslandığında yapay saçlardan üretilmesi kişiye doğal bir görünüm kazandırmaz. Protez saçta yer alan yapıştırma bantlarının yer almaması peruğun günlük yaşam içerisinde kaymasına ve düşmesine neden olur. Bu istenmeyen durumların önüne geçmek için laboratuvar ortamında kişiye özel olarak üretilen protez saç kullanımının yaygınlaşması gerekir. Peruk kişilerin genel geçer isteklerine geçici çözüm olabilir. Sentetik ürünlerden elde edildiği için de fiyatı protez saç fiyatları ile kıyaslandığında oldukça uygundur fakat protez saç gibi kullanım kolaylığı ve estetik konfor sağlamaz.

Protez Saç ve Peruk Arasında Hangi Farklar Bulunur?

  • Peruk sentetik ürünlerden elde edilirken protez saçlar doğal saçtan laboratuvar ortamında üretilir.
  • Peruk kullanımı kişilere yapay bir görünüm verirken protez saçlar doğal bir görünüm elde etmelerini sağlar.
  • Protez saçlar kişiye özel olarak tasarlanır, üretilir ve uygulanırken peruk belirli standartlara göre üretilir. Peruk kişiye özel değildir.
  • Peruk kafaya direkt olarak geçirildiği için her an yerinden çıkabilir. Ancak protez saçlar medikal bantlar veya solüsyonlarla kafaya sabitlenir.
  • Protez saçlar hava ve su geçirgen yapısı, anti alerjik özelliği ile hijyen sağlar. Peruk ise yapımında kullanılan sentetik ürünlerin kalitesizliği nedeniyle hijyenik değildir.
  • Peruk, üretiminde kullanılan sentetik malzemeler nedeniyle oldukça ağır ve rahatsızdır. Ancak protez saçlar oldukça hafif ve konforludur.
  • Protez saçlar kişinin kafa yapısı ve istediği saç modeline göre tasarlanır ve kesilir. Peruk ise satın alındığı gibi kullanılır.

Protez saç hakkında Oscar Hair danışmanlarımızla hemen iletişime geçebilir ve daha ayrıntılı bilgi talep edebilirsiniz.