Saç Dökülmesi Neden Olur? - Oscar Hair Design
Çalışma Saatleri

Pazartesi – Cumartesi: 09.00 – 19.00

Pazar: Kapalı

Oscar Hair Design

Saç Dökülmesi Neden Olur

Saç Dökülmesi Neden Olur?

Saç dökülmesi, kadın ve erkeklerin her gün karşılaştığı olağan durumlardan biridir. Yıkama ve taramaya bağlı olarak değişse de, gün içerisinde 80 ile 150 arasında değişen miktarlarda saç telinin dökülmesi normal karşılanmaktadır. Her saç teli büyüme, dinlenme ve dökülme evrelerinden geçer. En uzun süreyi büyüme evresinde geçiren bir saç teli, bu evrede 4-6 yıl boyunca kalarak her ay 1 cm olacak şekilde uzar. Büyüme evresinin sonunda saç teli, 2-3 haftalık dinlenme evresine girer. Dinlenme aşamasında saç teli, saç folikülü ile bağlantısını kaybettiğinde dökülme meydana gelir. Dökülme evresi bir saç teli için 2-3 ayı bulabilmektedir. Normal şartlar altında mevcut saçımızın %85-90’ı büyüme evresinde, %1-2’si dinlenme ve % 10-15’i ise dökülme evresindedir. Denge bozulduğunda alışılmışın dışında yoğun bir saç dökülmesiyle karşılaşırız. Saç dökülme yoğunluğunun günde 150’yi aşması ve 2 aydan daha uzun süreler boyunca devam etmesi, sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Saç dökülmesine neden olan birçok sebep bulunmaktadır.

Protez Genetik Faktörler Saç Dökülmesine Neden Olur

Saç dökülmesine neden olan faktörler ele alındığında, özellikle erkeklerin karşılaştığı sorunların başında genetik faktörler gelmektedir. Erkek tipi hormonlara bağlı olarak gelişen saç dökülmeleri, genellikle yaşın ilerlemesine bağlı olarak kellik şeklinde ortaya çıkar. Toplumda görülen kellik tipi saç dökülmesinin nedenlerinin %50’sini, genetik faktörlerin neden olduğu kronikleşmiş saç kayıpları oluşturur. Günümüzde genç kızlarda kadın tipi hormonlara bağlı olarak saç dökülmeleri meydana gelmeye başlamıştır. Gençlerin strese, uzun süreli açlığa ve yanlış beslenmeye maruz kalmasıyla saç dökülmeleri tetiklenmektedir.

Deri Hastalıkları Saç Dökülmesini Tetikler

Deri hastalıkları, saç dökülmesine neden olabilmektedir. Egzama, sedef, mantar, aşırı yağlanma, liken hastalığı ve akne gibi deride meydana gelen hastalıklar ve sorunlu hâller saç dökülmesinin nedeni olabilir.

Vitamin ve Mineral Eksikliği Saç Dökülmesine Neden Olur

Saçın sağlıklı gelişimi için ihtiyaç duyduğu Çinko, B12, Biotin, Folik Asit, Demir ile D Vitamini gibi vitaminlerin veya minerallerin eksikliği saçta dökülmelere neden olur. Kandaki vitamin ve mineral eksiklikleri tespit edilerek takviye edilmesi gerekir.

Kemoterapi Tedavisi Saç Döküyor

Son yıllarda artan kanser vakalarına bağlı olarak, kemoterapi tedavisi nedeniyle saç dökülme problemleri yaşayanların sayısı da hızla artmaktadır. Kullanılan ilaçlar ve yoğun bir kemoterapi tedavisi, saç dökülmesine neden olmaktadır.