Saç Hastalıkları Nelerdir? Tedavi Yöntemleri? - Oscar Hair Design
Çalışma Saatleri

Pazartesi – Cumartesi: 09.00 – 19.00

Pazar: Kapalı

Oscar Hair Design

Saç Hastalıkları Nelerdir? Tedavi Yöntemleri?

Saç Hastalıkları Nelerdir? Tedavi Yöntemleri?

Saçlarımız sağlığımızın ve güzelliğimizin göstergesidir. Temiz ve bakımlı saçlar özgüven aşılar ve pozitif enerji yayar. PRP ve mezoterapi uygulamaları saç sağlığını destekler. Öte yandan bazı faktörler ve uygulamalar saçlarımıza zarar vererek hastalıklara yol açar.

Saç Hastalıkları Nelerdir?

Özenli ve bilinçli bir bakım sağlanmadığında oluşabilen saç hastalıkları şunlardır:

Kuru Saç Derisi: Basit gibi algılansa da ciddi sonuçlar ortaya çıkabilir. Tedavi edilmediğinde ikincil sorunlar oluşabilir. Çatlak oluşumu ve kaşıma enfeksiyona yol açar.

Tedavisi: Yıkama sıklığının azaltılması ve doğal şampuan kullanımı ile sorun giderilebilir. Enfeksiyon durumunda medikal tedavi gerekir.

Saç Derisi Sedef Hastalığı: Saç derisinde kuruma, çatlama, kaşınma ve pullanma ile seyreden cilt hastalığıdır.

Tedavisi: Enfeksiyon ve kaşıntıyı önlemeye yönelik ilaçlar uygulanır. Nemlendiricili özel şampuanlar kullanılır. Ağrılı vakalarda ışın tedavisi uygulanabilir.

Saç Dökülmeleri: En sık karşılaşılan saç hastalığıdır. Genetik tip saç dökülmesi daha çok erkeklerde görülür. Yıkama ve tarama esnasında 50-100 teli aşan dökülmelerde hekime başvurulmalıdır.

Saç Hastalıklarının Nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Genetik faktörler
  • Tiroid hastalıkları
  • Demir eksikliği
  • Kemoterapi ve tüberküloz ilaçları
  • Ateşli hastalıklar
  • Hormonal değişiklikler
  • Sık yıkama
  • Perma, fön, boya işlemleri

Tedavi: Saç tipi belirlenir. Nedene yönelik tedavi uygulanır. Altta bir hastalık yatmıyorsa doğal şampuan ve bakım ürünleri tavsiye edilir.

Kepeklenme: Saç derisinin pul pul dökülmesidir. Omuzlarda beyaz serpinti oluşabilir. Bulaşıcı değildir. Dermatit ya da şampuanlar nedeniyle oluşabilir.

Tedavisi: Nedene yönelik tedavi uygulanır. Dermatit kaynaklı kepeklenmede steroid içeren krem ve losyonlar kullanılır. Doğal saç bakım ürünleri fayda sağlar. Kuvvetli fırçalama ve taramadan kaçınılmalıdır.

Saçkıran: Derinin bir bölümünde dairesel saç kaybı oluşmasıdır. Çocuklarda daha sık görülür, bulaşıcıdır. Sakal, kaş ve bıyık bölgesinde oluşabilir. Stres, anemi ve tiroid hastalıkları etkendir.

Tedavisi: Uzun sürelidir. Saç köklerini uyaran krem ve losyonlar kullanılır. Açıklık bölgelerine

kortizon uygulanır.

Folikülit: Saç köklerinin iltihaplanmasıdır. Bakteri ve mantar enfeksiyonları sonrasında oluşur. Saç dökülmesi ve kalıcı yara izleri oluşabilir.

Tedavisi: Özel krem ve şampuan önerilir, ışık terapisi uygulanır.

Alopesi Areata: Bağışıklık sisteminin saç köklerine saldırması sonucu oluşur. Saçkırana benzer.

Tedavisi: Kesin tedavisi yoktur. Saç sağlığı ve büyümesini destekleyen ilaçlar yanında açık deride güneş koruyucu kullanılır.

Seboreik Dermatit: Saç derisinde inatçı kepek ve pullu leke oluşumuyla seyreder. Konak da aynı gruptadır.

Tedavisi: Uzun sürelidir. İlaç tedavisi ve bakım ürünleri kullanılır. Bebeklerde görülen konaklarda banyo öncesi zeytinyağı veya badem yağı ile cilt nemlendirilir.

Saç hastalıkları sonucu veya herhangi bir sebeple eksilen saçlar nedeniyle oluşan kozmetik problemlerin çözümü için saç protezi uygun bir alternatiftir. Uzman bir merkez tarafından hazırlanacak saç protezi uzun yıllar güvenle kullanılabilir.

Saç protezi ile ilgili soru ve sorunlarınız için Oscar Hair danışmanlarımızla hemen iletişime geçerek detaylı bilgi talep edebilirsiniz.