SAÇ NEDİR ? - Oscar Hair Design
Çalışma Saatleri

Pazartesi – Cumartesi: 09.00 – 19.00

Pazar: Kapalı

Oscar Hair Design

SAÇ NEDİR ?

SAÇ NEDİR ?

PROTEZ SAÇ NEDİR ?

Saç, insanda, baş üzerinde kafa derisi ya da saç derisi denen kısımda bulunan kıl kümesine verilen genel ad. Saç diğer kıl kümelerine göre daha hızlı uzar. Saçın, büyüme hızı ortalama günde 0,3 mm ile 0,4 mm’dir

Saç temel olarak keratin olarak bilinen özel bir proteinden ve saçı koruyan yağ bezlerinden çıkan lipitlerden oluşur.Saçın rengini veren pigmente ise melanin denir. Saçın yapısı 3 bölümden oluşmaktadır. Bunlar ;

Kütikül saç gövdesinin dış katmanıdır. Pullardan meydana gelir

Korteks saç gövdesi ağırlığının %90 ını oluşturur. Saça güç ve esneklik vermek için organize olan keratinden meydana gelir. Korteks saça rengini veren  melanini içerir.

Medulla saç gövdesinin ortasındaki dar borudur.

Saç kafamızdan  cm² olarak  yaklaşık 200 ila 300 saç teli olmak üzere toplamda ortalama 100.000 saç teli bulunmaktadır. Saç telimizi gün içinde 50 ila 100 tel saç kaybederiz. Saçlar büyüme döngüsünü oluşturan aşamalarda gelişir. Her bir pilosebase folikülü yaşam süresi boyunca ortalama 25 saç döngüsünden geçer. Bir döngü boyunca saç büyür, kalır, dejenere olur ve bu 3 evre sonrası dökülür. Her saç kılının büyüme ve duraklama devreleri birbirinden bağımsız olduğu için bir kıl büyürken diğer kıl dökülebilir. ortalama bir erkek saç teli kalınlığı 0,03-0,04 mm dir.

Saçı beyazlaması , saça renk veren pigment boya maddesinin zamanla azalmasından meydana gelir. Saçların beyazlaşması renk değişiminden dolayı değil, siyah saçların dökülmesi ve beyaz saçların sağlam olmasından kaynaklanır.

Saçın renklerini tanımlarken, mavi olan renkler “küllü veya soğuk tonlar”, kızılımsı olan renkler “gold veya sıcak tonlar” olarak isimlendirilir. Saç rengi tanımlanırken harf ve rakamlardan oluşmuş kodlar da zaman zaman kullanılır.

NEDEN PROTEZ SAÇ

Günümüzde pek çok sebepten dolayı ne yazak ki saç dökülme sorunu yaşanmaktadır. Saç dökülme  sebepleri başta genetik olmakla beraber ekonomik sebebepler, çevresel faktörler , stres ve bayanlarda hamileliktir. Erkeklerde saç dökülmesi alın bölgesi , tepe bölgesi ya da komple dökülme olurken kadınlarda dökülme sadece saç seyrekliği olarak gözlemlenmektedir. Saç dökülmesi sadece genetik olarak algılamamak gerekmektedir saçı tararken yıkarken kullandığımız şampuanlar ya da mevsimsel geçiş dönemleride  göz önünde bulundurulmalıdır.

Saç dökülme oranına baktığımız zaman kadınlara oranda erkeklerde saç dökülmesi daha fazla görünmektedir ve saç dökülme yaşı ise maalesef  20 li yaşlara düşmüştür. Saç dökülmesinin önlenmesi için henüz bulunmuş bir tedavi yöntemi olmadığından dolayı  alternatif olarak insanlar bu pskolojiden ve görünümden  kurtulmak için saç ekimi ya da protez saça yönelmişlerdir.

PROTEZ SAÇ NEDİR?

Protez saç  gerek doğallık olsun gerek altyapısı olsun geniş bir yelpazeye sahiptir. Kimi protez saç yoğun olurken kimi protez saç daha seyrek olabiliyor ya da protez saçın  alt yapısı tamamen dantel , tül olurken kimi protez saçın alt yapısı yarı dantel yarı skin bir alt yapıya sahip olabilmektedir.

Protez saç hazırlanırken alt yapısına ve saçın yoğunluğuna dikkat edilmelidir protez saç skin veya ince bir dantel üzerine tek tek işlenerek hazırlanmaktadır. Protez saç için kullanılan saçın doğallığı ve kullanımı kolaylaştırmak adına tamamen gerçek insan saçından tasarlanmaktadır.

Protez saç uygulama aşamasında saç yapılması istenilen kişinin saç analizi mutlaka yapılmalı ve kişinin istekleri göz önünde bulundurularak tasarlanıp saç hazırlanmalıdır.Bu arada protez saçın ömrünü belirleyen iki faktör söz konusudur bunlar saçın doğallığı ve saçın alt yapısıdır.

Tamamen doğal saçın ömrü 3 ay ile 6 ay arasındayken daha yoğun saçlarda bu süre 9 ay ile 15 ay arasında değişmektedir.

PROTEZ SAÇI KİMLER KULLANMALI?

Protez saçı  göz önünde olan sanatçılar, halka mal olmuş insanlar , saç kaybı yaşamış ya da kendi var olan saçından memnun olmayan her  yaştan kadın ve erkek için saç kullanımı uygundur. Kimler kullanmamalıdır 12 yaş altındaki çocuklarımız ve egzama gibi hastalığı olan bireyler için protez saç önerilmemektedir.

PROTEZ SAÇ SAĞLIĞA ZARARLI MI?

Protez saçın alt yapısı ince bir dantelden oluştuğu için hava, su ve nefes geçirme özelliğine sahip olup saç için kullanılan ürünler kafa derisine zarar vermez. Türk saç yapısına uygun olarak tasarlanmaktadır.  Protez saç sağlık açısından zararlı olmadığı gibi yaşadığımız sağlık sebeplerinden dolayı saç kayıplarında bizlere moral ve motivasyon sağlamaktadır. Sosyal hayatımızı protez saç olumlu yönde etkilemektedir kimi zaman birey saç kaybı yaşadığında toplumda kendini dışlanmış hissedebilmektedir bu yönde protez saç bireyin bu dışlanmışlık hissini ortadan kaldırırken saç yapıldıktan sonra daha mutlu kendine güvenen  birey olmasına neden olabiliyor.

PROTEZ SAÇ BAKIMI

Protez saç bakımı 4 aşamadan oluşmaktadır. Bunlar ; protez saç uygulama yapılmış olan alanın traşlanması ve temizlenmesi ,protez saçın şampuanlanması ve medikal bant uygulanması , yan saçların protez saça uygun boyanması ve son aşama ise saçın takıldıktan sonra fönlenerek şekil verilmesidir bu işlem yaklaşık olarak 45 dk sürmektedir hijyen ve sağlık açısından protez saçın aksatılmadan belli sürelerde bakımı yapılmalıdır doğru yapılan saç bakımı saçın kullanım ömrünüde uzatmaktadır. Saç bakım işlemini kullanıcı kendi yapabileceği gibi saç bakım hizmetini firmamızdan da alabilir.

PROTEZ SAÇ MODELLERİ

Protez saç kullanımında erkeklerde ve kadınlarda  saç uzunluğu farklılık göstermektedir. Erkekler genellikle kısa saç tercih ederken kadınlar daha  çok uzun saç tercih etmektedirler. Her  iki bireyde istediği gibi saçına fön çekebilir sprey ya da jöle kullanabilir dilediği gibi protez saçına model  vererek şekillendirebilir. Kullanılan medikal bantlar eşliğinde kafanızdan düşme hissi ortadan kalktığı için, kullanımı kolay ve konforludur kendi saçınızla birebir uyumlu olduğundan  neredeyse kendi saçınızdan ayırt edilmesi imkansızdır. Saçımız sağlık ve estetik yönünden de özel bir öneme sahip olmuştur.  Saçınıza model verirken kadınlarda saç şekillendirme biraz uzun sürmektedir saçın uzun oluşu bu süreyi etkilemektedir erkeklerde  ise bu süre daha kısadır. Mükemmel görünen saçlara sahip olmak için doğru bakım işlemi, saçın kesimi ve saç şekillendirici ürünler önemli rol oynamaktadır. Saçınızın gün boyu şeklinin bozulmaması için wax ile saçınızı sabitleyebilirsiniz. Protez saç kesiminde daha çok kısa kesilmiş saçlar tercih edilmelidir taraması ve şekil alması uzun saça göre daha kolaydır.

PROTEZ SAÇIN FİYATI NEDİR?

Protez saç fiyatlandırma aşamasında fiyat belirlenmesi için öncelikli saç analizi yapılmalıdır.

Saç yapılacak olan alanın belirlenmesi , Saçın yoğunluğu ,Saçın alt yapısı Saçın kırlılık (beyazlık ) oranı

Bu aşamalar fiyatı oldukça etkilemektedir. Protez saç kişiye özel uygulandığı ve hazırlandığı için fiyatlar istenilen saçın kalitesine yoğunluğuna ve uygulanacak bölgenin oranına göre değişkenlik göstermektedir.