Saç Protezi ile Saç Ekimi Arasındaki Farklar Nelerdir? - Oscar Hair Design
Çalışma Saatleri

Pazartesi – Cumartesi: 09.00 – 19.00

Pazar: Kapalı

Oscar Hair Design

Saç Protezi ile Saç Ekimi Arasındaki Farklar Nelerdir?

Saç Protezi ile Saç Ekimi Arasındaki Farklar Nelerdir?

Saç protezi ve saç ekimi, yoğun saç kayıpları karşısında kişilerin tercih ettiği yöntemler arasındadır. Fiziksel travmalara neden olan kazalar, hormonal etkiler, genetik faktörler, hastalıklara bağlı olarak, kullanılan ilaç veya tedavi yöntemlerinin etkisiyle kişilerde saç dökülmesi görülebilmektedir. Günde ortalama 100-150 saç telinin dökülmesi normal kabul edilmektedir. Günlük dökülen saç teli miktarının üst seviyelere çıkması ve bunun en az 2 ay olmak koşuluyla aylarca devam etmesi, kelleşmeye yol açabilir. Sağlıklı beslenme, besin takviyeleri ve özel bakım ürünleriyle giderilemeyen saç dökülmeleri karşısında; estetik yönü güçlü metotlar dikkat çekmektedir. Saçında seyrekleşme ve dökülme meydana gelen kadın ve erkekler, toplumsal hayat içerisinde kendisini daha iyi hissetmek için saç protezini veya saç ekimini tercih etmektedir. Saç protezi ve saç ekimi, farklı avantaj ve dezavantajlara sahiptir.

Saç Protezi ve Saç Ekimi Arasındaki Farklar

Saç protezi, kişinin saçından alınan numunenin kopyalanarak çoğaltılması yöntemine dayanılarak üretilir. Kişinin kendi saçından ayırt edilmesi mümkün değildir. Kafa yapısına ve yüz şekline uygun olarak üretilen saç protezleri, istenilen tasarıma göre şekillendirilebilmektedir. Saç ekimi işleminde ise genellikle kök hücre ile saç foliküllerini artırma ve güçlendirme yöntemi tercih edilmektedir. Vücudun ense kökünden, koltuk altından, sakaldan veya göbek bölgesinden alınan kök hücreler saç derisine enjekte edilerek saçın daha gür ve hacimli görünmesi sağlanmaktadır.
Saç protezi sırasında uygulanan aşamalarda cerrahi hiçbir müdahale yapılmamaktadır. Süreç ölçüm, sabitleme ve tasarım aşamalarından geçerek tamamlanmaktadır. Saç ekiminde ise anestezi ile birlikte çeşitli cerrahi araçlarla müdahale gerçekleştirilmektedir.
Saç protezi sonrasında gündelik hayatınıza hiçbir değişikliğe uğramadan devam edebilirsiniz. Saç protez uygulaması birkaç saat içerisinde gerçekleştirilir. Birkaç saatin sonunda kendinizi kısıtlamadan, faal hayatınıza dönüş yapabilirsiniz. Saç ekiminde ise en az 2 hafta boyunca tedbirli olmanız, ekim işlemi yapılan bölgeyi bir süre sudan ve terden uzak tutmanız gerekir. Anestezinin neden olduğu ödemleri atmak için bol bol su içmelisiniz. Saç ekiminin sonuçları, saç protezi gibi birkaç saat içerisinde ortaya çıkmaz. Saç ekiminden sonra en az 6 ay beklemeniz gerekir.
Saç protezi, özel yapıştırıcılar kullanılarak saç derisine sabitlenir. Kullanılan yapıştırıcılar, saç derisine uyumlu olarak üretilir, alerjik etki yaratmaz. Bakım zamanı geldiğinde çözücüler kullanılarak saç derisinden çıkarılır, bakımı yapılır ve tekrar yapıştırılır. Saç ekimi işleminde ise yapıştırma işlemi uygulanmamaktadır. Saç derisinden büyüyen doğal saçlar olarak ortaya çıkmaktadır.