Saç Sağlığı İçin Neler Yapılmalı? - Oscar Hair Design
Çalışma Saatleri

Pazartesi – Cumartesi: 09.00 – 19.00

Pazar: Kapalı

Oscar Hair Design

Saç Sağlığı İçin Neler Yapılmalı

Saç Sağlığı İçin Neler Yapılmalı?

Kadınlar ve erkekler için saçlar estetik görünüm açısından çok önemlidir. Sağlıksız ve bakımsız saçlara sahipseniz iyi bir görünüme ulaşmanız mümkün değildir. Saç sağlığı için iyi bir beslenme alışkanlığı, düzenli saç kesimi, saç derisi bakımı, vitamin takviyeleri vb. birçok tavsiyeye dikkat etmeniz gerekir.

 

Saç Sağlığı İçin Yapılması Gerekenler?

 

Saç sağlığı giderek hakkında araştırmalar yapılan ve insanların daha iyi görünüme kavuşmasını sağlayan bir konudur. Peki, saç sağlığı için neler yapılması gerekir?
 • Düzenli Saç Kesimi Yaptırmak: Uzmanlara göre ortalama 6 haftada bir saçınızı kestirerek, kırıklardan kurtularak sağlıklı bir saç görünümüne ulaşabilirsiniz.
 • Saçları Nemlendirmek: Çevresel faktörlerden kaynaklı olarak saçlarımız nem kaybeder. Nem kaybeden saçlar ise sağlıksız ve bakımsız olarak gözükür. Bu sorunu ortadan kaldırmak için zengin içeriğe sahip saç yağları ve nem takviyeleri kullanmak gerekir.
 • Saç Derisi Bakımı Yapmak: Saç sağlığı alanında başarı elde etmek isteyen herkesin saç derisi bakımı yapması gerekir. Sağlıklı saç derisinde sağlıklı saçlar olacağını aklınızdan çıkarmayın. Sağlıklı saç derisi için saç derinizi aşırı yağlanmalardan arındırın. Gün aşırı saçlarınızı yıkayın. Sıcak su kullanımından kaçının.
 • Mevsime Göre Hareket Etmek: Yazın bakım ürünlerinizi UV koruması olanlardan tercih edin. Güneş ışınlarının saçlarınızı kurutarak bakımsız gözükmesinin önüne geçin. Soğuk havalar da saç derinizi kurutabilir. Kepek, kaşıntı vb. sorunların oluşmasına neden olabilir. Bu yüzden saç serumu gibi ürünleri kullanabilirsiniz.

Saç Sağlığı İçin Vitamin ve Mineral Kullanımı

Etkili saç sağlığı elde edebilmek için bazı vitamin ve mineral takviyelerine ihtiyaç vardır. Peki, hangi vitamin ve mineral takviyesi almak gerekir?
 • Biotin: Saç için en önemli vitamin olarak bilinir. B7 vitaminidir. Eksikliğinde saç dökülür.
 • Çinko: Saç yenilenmesini ve gelişimini sağlar.
 • E Vitamini: Cildin yenilenmesinde oldukça etkilidir. Kanda oksijen dolaşımını arttırır.
 • A Vitamini: Eksikliği kuru ve kırılgan saçların oluşmasını sağlar.
 • C Vitamini: Eksikliği saç uzamasını geciktirir. Aynı zamanda saç köklerinin zayıflamasına yol açarak saç dökülmesine sebep olur.
 • Demir: Eksikliği saç dökülmesi ve cansız saçların oluşmasına neden olur.
 • Folik Asit: B9 vitaminidir. Eksikliğinde saçlar yavaş uzar ı ve kolay kırı

Saç Sağlığı İçin Beslenme Önerileri

 

Saç sağlığı için protein oranı yüksek besinlerin tüketilmesi önerilir. Et, süt, yumurta, baklagiller, tavuk vb. ürünler protein oranı yüksek ürünlerdir. Bu besinleri dengeli bir şekilde öğünlerinizde tüketmeye özen gösterin. E vitamini bakımından zengin olan kuruyemişleri tüketmeye özen gösterin. Omega-3 bakımından zengin olan yulaf, somon vb. yiyeceklerin tüketimi saçlarınıza sağlık katar.
İnsanların iyi bir dış görünüm kazanmak, sağlıklı ve dolgun görünümlü saçlara sahip olmak için doğru saç sağlığı tavsiyelerinin uygulanması gerekir. Saç sağlığı hakkında Oscar Hair danışmanlarımızla hemen iletişime geçebilir ve ayrıntılı bilgi talep edebilirsiniz.